
Naime, situacija se u proizvodnji kave ove države u proteklih 50 godina sunovratila gotovo u propast naspram bogatstva koje je osiguravala farmerima u nekim prošlim zlatnim vremenima. Danas je proizvodnja kave domorocima neisplativa. Gospodarstvo DRK je u nezavidnom položaju, stanovnici nemaju nikakve sigurnosti. Preostali farmeri vođeni strašću i predanošću kavi bore se s teškim uvjetima za opstanak svojih plantaža. Mnogi, nažalost, i pogibaju radi kave. Da bi došli do bilo kakve zarade, koriste se svim raspoloživim sredstvima, a ona su uglavnom dio crnog tržišta. Veliki se postotak kave krijumčari u susjedne države. Naime, farmeri iz Konga osobno prevoze teške vreće netom ubranog zrna kave preko jezera Kivu u Ruandu. Na tom se putu mnogi farmeri utapaju, a njihova zrna bivaju zauvijek izgubljena, dok se ona koja pronađu svoj put do Ruande potom obrađuju kao da su ubrana s istih grana kao i ona koja geografski pripadaju Ruandi. Što potom rezultira time da na deklaraciji pod podrijetlom stoji Ruanda, a zapravo se radi o kavi koja je uzgojena u Kongu.
U normalnim se okolnostima zrna kave prodaju tek pošto se osuše i obrade. Dobivaju deklaraciju o porijeklu i prodaju se budućim pržioničarima. Raspon cijena poprilično varira, a najviše ovisi o tome tko ih otkupljuje. Opće je poznato da je u svjetskoj industriji kave cijena zrna preniska naspram uloženog rada i truda. Industrija craft kave (eng.specialty coffee) nastoji promijeniti sliku održivosti plantaža kave na kojima se svako zrno tradicionalno ručno obrađuje. Dobavljači otkupljuju zelenu kavu direktno s plantaža po cijeni koja omogućuje farmerima da pokriju troškove proizvodnje te pritom i zarade.
Kongo danas izvozi desetinu kave koju je nekad izvozio. Mnoge farme su propale ili uništene u mnogobrojnim građanskim ratovima. Stanovništvo već jako dugi period strahuje za svoj vlastiti život, tako da je gospodarstvo kompletno zaboravljeno. Uzgoj je kave sveden na minimum, a ono što se proizvede ili se prodaje po nekonkurentnim cijenama ili se krijumčari u druge države po još nižim cijenama. U proteklih nekoliko godina svijest se o ovoj temi budi. Pojavljuju se neke korporacije koje se zalažu za preživljavanje kave u Kongu, jer ako se ovako nastavi, kave će u ovoj državi ubrzo nestati.
